Veilingshuis

Veilingshuis
Veilingshuis

Video: Veilingshuis

Video: Veilingshuis
Video: Ald Fryslan het veilinghuis 2024, April
Anonim

Het Farnsworth House van Mies van der Rohe stond te koop bij Sotheby's in 2003, en Jean Prouvet's Mason Tropical inklapbare huis verscheen afgelopen zomer bij Christie. In hetzelfde "bedrijf" bevonden zich het huis van Wolfson Trailer in de staat New York, gebouwd door Marcel Breuer, en huis nr. 21 uit de "Case Study" -serie van Pierre Koenig.

Nu was het de beurt aan het Kaufman House - "herenhuis in de woestijn" (1946-1947) van Richard Noitra in Palm Springs, een van de beroemdste werken van de architect. Het zal in de zomer van 2008 worden geveild bij Christie's, tussen een programma met meesterwerken van naoorlogse en hedendaagse kunst. De geschatte kosten van de constructie bedragen 15-25 miljoen dollar, wat het onderscheidt van andere architectonische monumenten uit de 20e eeuw die voor hem onder de hamer gingen: hetzelfde Farnsworth House ging 'slechts' voor 7,5 miljoen dollar. Deskundigen merken op dat dit niet het geval is. een kwestie van historische en esthetische waarde van het gebouw: de geografische ligging speelde hierbij een rol. Neutra's huis bevindt zich in Californië en het meesterwerk van Mies van der Rohe bevindt zich in Illinois in het noordoosten van de Verenigde Staten.

Historici en simpelweg architectuurliefhebbers verzetten zich tegen deze verkoopmethode, aangezien gebouwen als gevolg van een veiling meestal in handen komen van particulieren die geen haast hebben om hun aanwinsten te tonen aan onderzoekers en studenten-architecten.

Aan de andere kant, als er onder miljonairs mode ontstaat om huizen te kopen met de status van een monument van het modernisme, dan zullen veel gebouwen niet alleen worden gered van de vernietiging, maar ook gegarandeerd in goede staat worden bewaard voor toekomstige generaties.

De geschiedenis van het Kaufman-huis is in dit opzicht bijzonder onthullend. Edgar J. Kaufman, eigenaar van een warenhuis in Pittsburgh, gaf Frank Lloyd Wright in de jaren dertig de opdracht voor het beroemde Falls House. Tien jaar later besloot hij een villa te bouwen in Californië waar hij de wintermaanden kon doorbrengen. Neutra creëerde een project voor hem gebaseerd op de tegenstelling tussen vloerplatforms en visueel ondersteunende wanden van transparant glas.

Na de dood van Kaufman in 1955 veranderde het huis van meerdere eigenaren, wat het plan van de architect met verschillende toevoegingen vertekende. In 1992 besloten de huidige eigenaren, het echtpaar Harris, het beroemde monument te bezoeken en ontdekten dat het aan de sloop was. In Palm Springs was het modernisme niet erg populair (stilering in de Spaanse koloniale stijl heerst daar), en het huis stond toen drieënhalf jaar leeg. Het echtpaar Harris kocht het gebouw voor $ 1,5 miljoen, voerde een grondige wetenschappelijke restauratie van het gebouw uit en kocht er extra stukken land omheen, waardoor het oorspronkelijke ensemble van het landgoed Kaufman werd hersteld. Nu gaat het echtpaar scheiden en staat het huis weer te koop, maar tegen heel andere voorwaarden.

Een ander recent voorbeeld van een poging om van een architectonisch monument uit de 20e eeuw een ‘winstgevende onderneming’ te maken, houdt verband met de laatste constructie van Ludwig Mies van der Rohe in de Verenigde Staten, het IBM-gebouw in Chicago (1972). Van de tweede tot en met de veertiende verdieping van dit 52 verdiepingen tellende gebouw is het de bedoeling om te veranderen in een boetiekhotel voor 300 gasten. In 2006 verliet de hoofdhuurder de toren, die hem zijn naam gaf - IBM, en daarna daalde het inkomen van de eigenaren van het gebouw, inclusief het verlaten voor onderhoud in goede staat, sterk.